Wyświetlanie wszystkich wyników: 9
Popularna w średniowiecznej kuchni przyprawa, zwana też Rajskim Ziarnem. Została sprowadzona do Europy z zachodniej Afryki. Przypominające kardamon ziarna aframonu wykorzystywane są w kuchni głównie jako zamiennik pieprzu. Ostry, intensywny smak aframonu dodaje smaku daniom rybnym, w szczególności śledziowi.
Przyprawa o wyrazistym, ostrym smaku zyskała sławę w średniowieczu dzięki św. Hildegardzie. Oprócz niepowtarzalnego smaku, bertram ma też sporo właściwości leczniczych, pomagając m. in. w prawidłowym przyswajaniu składników odżywczych.
Pikantna, lekko gorzkawa przyprawa, pozyskiwana z wysuszonych i zmielonych kłączy Alpini galgant. Nazywana przez św. Hildegardę “cudowną przyprawą” dodaje energii oraz obniża cholesterol. Oprócz właściwości zdrowotnych, galgant wykorzystywany jest przede wszystkim jako dodatek do dań mięsnych, szczególnie wołowiny i ryb. Sprawdza się również jako aromatyczna przyprawa do tajskich zup.
Znana w Indonezji oraz krajach arabskich jako substytut pieprzu. Ze względu na swój ostry i aromatyczny smak, była rozchwytywana w średniowieczu. Idealnie komponuje się ze smakiem sera, jednak równie dobrze współgra z pieczywem cynamonowym.
Zbliżona do tymianku, roślina o korzennym, gorzkim smaku. Stosowana głównie jako przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej. Doskonała jako składnik marynat warzywnych oraz panierka do smażonych ryb. Macierzanka wzbogaci również smak sosów i makaronów.
Macis, czyli kwiat muszkatołowy. Posiada zapach i smak zbliżony do gałki muszkatołowej, jednak cechuje się większą intensywnością. Ostro – słodki aromat nasion macisa wspaniale kontrastuje z daniami mlecznymi oraz czekoladą.
Bogaty w substancje czynne, wykorzystywany był w średniowieczu jako substancja lecznicza. Picie naparu z niepokalanka pomaga złagodzić dolegliwości, związane z menopauzą. Pieprzny posmak niepokalanka w kuchni czyni z niego dobry zamiennik pieprzu.
Proszek Forte, inaczej nazywany Proszkiem mocy, to mieszanka przypraw, która ma w swoim składzie m.in.: pieprz kubeba, aframon madagaskarski czy szafran. Spotykana jest w angielskich, francuskich i włoskich przepisach, a oparta jest o skład i proporcje z rynku londyńskiego.
Mieszanka aframonu madagarskiego, pieprzu czarnego i pieprzu kubeba. Jej podstawowym składnikiem są nasiona rośliny z gatunku imbirowatych – aframonu. Cechuje się gorzkawo-ostrym posmakiem imbiru, a kubeba dodaje orzeźwiającego aromatu. Dobrze komponuje się z mięsami zwłaszcza drobiowym oraz z mięsami siekanymi. Idealna do pulpetów i grzybów.